PROGRAM „MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ”

W roku szkolnym 2019/20 nasze przedszkole już po raz kolejny  włączyło się do realizacji programu edukacyjnego Mamo, Tato, wolę wodę!, którego inicjatorem jest Żywiec Zdrój S.A. W realizację tego programu zaangażowały się nauczycielki następujących grup: 3-latki2, 3-latki3, 4-latki1, 4-latki2, 4-latki3, 5-latki2, 5-latki3, 6-latki1, 6-latki2 i 6-latki4. Za realizację programu otrzymaliśmy CERTYFIKAT.

Celem programu była promocja zdrowego trybu życia i nawyku picia wody wśród dzieci oraz uświadamianie dzieciom, jaką rolę odgrywa woda dla ludzi, roślin i zwierząt. W ramach programu dzieci brały czynny udział w cyklu zajęć dydaktyczno-wychowawczych, przygotowanych w oparciu o założenia i materiały udostępnione przez organizatora. Zaproponowane scenariusze były dostosowane  do możliwości rozwojowych, potrzeb i poziomu aktywności przedszkolaków z poszczególnych grup. Wszystkie zostały zrealizowane. Część z nich była kontynuowana w trybie zdalnym. Nauczycielki poszczególnych grup zamieściły propozycje zadań i zabaw na stronach Facebook, dostosowując do możliwości i warunków w jakich się znaleźliśmy. Dzięki odpowiednio dobranej tematyce zawartej w scenariuszach dzieci mogły kolejny już raz docenić walory wody. Pogłębiły wiedzę na temat zmian zachodzących w przyrodzie. Poprzez wysiewanie nasion kwiatów, warzyw i innych roślin mogły obserwować ich wzrost, oraz same mogły się przekonać, jak woda wpływa na rozwój roślin. Ponadto dzieci wykonały doświadczenia i zabawy badawcze z wodą, w trakcie których określały właściwości, kolor i smak. Poznały możliwości wody jako rozpuszczalnika takich substancji jak cukier i sól. Podczas zadań ,,Oczyszczanie wody”, ”Jak dużo wody jest nadającej się do picia" , "Jaka jest różnica między woda deszczową i wodą do picia" dzieci uświadomiły sobie jak ważna jest woda na ziemi i dlaczego tak należy dbać , aby jej nie zabrakło.