SZEŚCIOLATKI REALIZUJĄ PROJEKT „MAMO, TATO WOLĘ WODĘ”

W kwietniu, w grupie 6-latki 4, zostały zrealizowane on–line  scenariusze z projektu  „Mamo, tato wolę wodę”-  „Kto żyje w wodzie?” i  „Pod ziemią”. Na pierwszych zajęciach dzieci na podstawie prezentacji multimedialnej zapoznały się ze zwierzętami wodnymi; opisały ich wygląd i sposoby, które pozwalają im na przetrwanie w środowisku wodnym; obejrzały film o zanieczyszczeniach wody. Na koniec przedszkolaki wykonały prace plastyczno – konstrukcyjne i przesłały ich zdjęcia: zwierzę wodne z recyklingu (wytłaczanki po jajkach, papierowe talerzyki, rolki po papierze), oraz łabędź namalowany farbami lub wyklejony bibułą.

Na drugich zajęciach dzieci dowiedziały się, jakie zwierzęta żyją pod ziemią; zapoznały się z różnymi rodzajami podłoża (ziemia, piasek, glina) i tym, jak woda przez nie przenika. Przedszkolaki obejrzały film pokazujący za pomocą doświadczenia z liściem kapusty, w jaki sposób rośliny piją wodę oraz zapoznały się z piosenką i układem tanecznym „Ekosłodziaki”. Na zakończenie rodzice przesłali zdjęcia, na których dzieci podlewają rośliny.

W kolejnych dniach miesiąca były zdalnie zrealizowane dwa scenariusze dotyczące zdrowego odżywiania i konieczności picia wody. Dzieci poznały złe nawyki żywieniowe chłopca z wiersza „Tadek – niejadek” i skutki niewłaściwego odżywiania. Przedszkolaki omówiły produkty zdrowe i niezdrowe w oparciu o planszę edukacyjną oraz wykonały pracę plastyczną: segregowały obrazki z żywnością; zdrowe produkty pod uśmiechniętą buzię, natomiast niezdrowe pod smutną. Nauczycielki zachęciły dzieci do spożywania owoców i warzyw i otrzymały wiele zdjęć dzieci z wykonaną pracą plastyczną oraz ulubionym owocem.

Na zajęciach poświęconych wodzie przedszkolaki dowiedziały się, że nie każda woda nadaje się do picia, pozyskały informacje dotyczącą różnych rodzajów wód pitnych oraz jak przygotować wodę smakową. Odpowiedzią były zdjęcia dzieci z własnoręcznie przygotowaną wodą smakową (różaną, jagodowo-cytrynową, malinową, miodowo-cytrynową, cytrynowo-miętową, pomarańczową).