ALPAKOTERAPIA W GRUPIE „ŻABKI”

8 czerwca dzieci z grupy 5–latki1 wybrały się na wycieczkę do Lasek Wielkich, gdzie mieszka Bruno, Hugo i Bingo. Przedszkolaki miały okazję poznać alpaki, zwierzęta, które żyją w Ameryce Południowej, w wysokich Andach, przede wszystkim w Boliwii, Peru i Chile. Dzieci dowiedziały się, że alpaki potrafią dostosować się do każdego klimatu, uwielbiają marchewkę i mają pozytywny wpływ na zdrowie. Największą moc ma tu dotyk, który poprzez wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, uspokaja i powoduje rozluźnienie. Dlatego też, dzieci w bezpośrednim kontakcie ze spokojnie nastawionymi do człowieka i ciekawskimi alpakami, karmiły je, przytulały, głaskały. Zwierzęta są ciepłe i miękkie w dotyku, dzięki czemu obniża się poziom lęku i stresu. Taki sam wpływ na nas mają dźwięki, jakie wydają z siebie te zwierzęta oraz ich zapach. Wszystkie te działania, czynności nazywają się alpakoterapią, to doskonała metoda na wyciszenie i odprężenie dzieci.

Na zakończenie naszej wycieczki dzieci miały możliwość zjedzenia upieczonych na ognisku kiełbasek. Wszyscy otrzymali drobny upominek.