DZIEŃ DRZEWA W EKOLUDKACH

W piątek 9 października, w grupach 5-latki 1 „Żabki” i 5–latki 2 „Puchatki” odbyła się uroczystość z okazji międzynarodowego „Dnia Drzewa”. Jej celem było zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie przedszkolaków do podejmowania działań proekologicznych dotyczących ochrony drzew. Przyswajaniu wiedzy przyrodniczej towarzyszyła zabawa, śpiew i taniec. Po zajęciach dydaktycznych grupy Żabek i Puchatków udały się na plac przedszkolny, gdzie posadziły swoje drzewa. Radości nie było końca. Dzieci obiecały również, że wiosną będą podlewać drzewka.

12-ego października 4-latki uczciły „Dzień drzewa” w sposób wyjątkowy. „Niedźwiadki” poprzez aktywny udział w  zajęciach  poznały rolę drzew w przyrodzie oraz ich znaczenie w życiu każdego człowieka. Ponadto  poznały wybrane gatunki drzew oraz stworzyły piękne drzewa z wykorzystaniem plasteliny. Zdobytą  wiedzę dzieci wykorzystały do stworzenia  „Kodeksu małego ekologa pasjonata przyrody”. Taniec „Niedźwiadków” wokół jarzębiny oraz obserwacje przyrodnicze w ogrodzie przedszkolnym pogłębiły więzi z przyrodą oraz  uwrażliwiły na jej jesienne piękno. W grupie „Biedroneczek”  z tej okazji rozmawialiśmy na temat ochrony drzew i negatywnego wpływu ich niszczenia jednocześnie tworząc Kodeks Małego Ekologa. Wybraliśmy się też na spacer, aby znaleźć wśród drzew swego "przyjaciela". Dzieci zapoznawały się z nim poprzez dotyk, przytulając się, obejmowały, przyglądały się gałązkom. Zwracały uwagę na zmieniające barwę listki. Po powrocie do przedszkola wykonały w parach drzewka wykorzystując rolki po ręcznikach, talerzyki papierowe oraz zebrane na spacerze listki. Zajęcia  rozbudziły w przedszkolakach ciekawość poznawczą  oraz wprowadziły w dobry ekologiczny  nastrój.

Święto „drzewa” wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa.

Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpioną rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią  najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.