CZTEROLATKI UCZĄ SIĘ SEGREGACJI ŚMIECI

W dniach 19-23 kwietnia grupa 4-latki 2 „Niedźwiadki” zrealizowała część zadań z programu „Zielona Flaga”. Przedszkole nr 1 „Ekoludki” w  Ełku cyklicznie przystępuje do zdobycia certyfikatu Zielonej Flagi. Celem programu jest podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami (w tym recyklingu) w szkołach, przedszkolach  ich otoczeniu.

W ramach podjętych aktywności dzieci obejrzały prezentacje multimedialną pt. „Czy to lato, czy to zima segregację czas zaczynać!” opracowaną na potrzeby programu Zielona Flaga. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób i dlaczego trzeba segregować śmieci. Następnie w strojach odpowiadającym kolorom koszy do segregacji stworzyły przedszkolne kosze na odpady z wykorzystaniem niepotrzebnych kartonów. Prace nad koszami dały dzieciom dużo radości oraz okazała się świetnym działaniem integracyjnym. W dalszej części dzieci pełne sił przystąpiły do zabaw muzyczno – ruchowych z wykorzystaniem instrumentów muzycznych zrobionych z odpadów. Czterolatki wiedzą, że butelka po jogurcie nie jest tylko zbędnym opakowaniem ale też może stać się piękną grzechotką wydającą cudowne dźwięki. W kolejnym dniu ekologicznego maratonu dzieci przystąpiły do gry dydaktycznej z odpadami. Zadaniem dzieci było zdobywanie punktów dla drużyny poprzez poprawną segregację śmieci. Cała grupa stanęła na wysokości zadania i wykonała przydzielone czynności prawidłowo. W ramach niespodzianki dla dzieci, nauczycielka przygotowała przedstawienie zainspirowane teatrzykiem J. Wójcika „Dzieciaki-śmieciaki”  z wykorzystaniem odpadów.  Teatrzyk ekologiczny uświadomił dzieciom potrzebę segregacji oraz zmniejszania ilości odpadów. Dzieci obiecały sobie, że postarają się jak najczęściej ponownie wykorzystywać odpady.

W ramach podsumowania przedszkolaki utrwaliły zasady segregacji z wykorzystaniem ulotki tematycznej opracowanej na potrzeby uzyskania certyfikatu „Zielona Flaga”. Na znak, że mają i rozumieją potrzebę ograniczenia zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenia ilości odpadów pokolorowały symbol recyklingu.

Podejmowanie przez dzieci aktywności były cennym doświadczeniem. Wszyscy zrozumieli, że recykling to świetna metoda ochrony środowiska naturalnego. Dzieci obiecały, że będą zawsze segregować i ograniczać odpady.