„ŚLIWECZKI” UCZĄ SIĘ KODOWANIA

W grudniu 2020r. grupa 4-lat.4 "Śliweczki" rozbudzała zainteresowania matematyczno-przyrodnicze z wykorzystaniem małych mat i koreczków. Natomiast w styczniu 2021r. realizowane były scenariusze zajęć z Innowacji Pedagogicznej "Od kodowania do programowania". Nauczycielki rozwijały inteligencję logiczno-matematyczno-przestrzenną. Dzieci "Dokarmiały ptaki", tworzyły na macie zbiory ptaków pozostających na zimę i układały obrazki według kryterium: co zjada sikorka? co zjada jemiołuszka? Śliweczki poszerzały wiedzę na temat potrzeb żywieniowych wybranych ptaków, śledziły i naśladowały lot - od lewej do prawej. Dzieci także odczytywały " List od wróżki", odkodowywały informację za pomocą symboli graficznych i strzałek kierunkowych tworzyły kod- drogę Królewicza. W poszukiwaniu Królewny powstawały własne kombinacje: krótka droga z kubeczków czy zawiła droga. Wszystkie dzieci uczestnicząc w zajęciach wyzwalały pozytywne emocje. Odkodowały "Przygody Kubusia Puchatka". Z zaangażowaniem naśladując aktywności "brykającego Tygryska", mlaskanie i mruczenie Puchatka czy marudzenie Królika. Dzieci chętnie bawiły się i solidarnie analizowały dane- sposób spędzania czasu mieszkańców w lesie. Każde dziecko miało możliwość ofiarowania urodzinowej przyjemności książkowemu bohaterowi. Wszystkie zabawy- zajęcia z "Matą do kodowania" sprawiły przedszkolakom ogromną radość, rozwijały myślenie i sprzyjały dziecięcemu rozumowaniu. Dzisiaj "Śliweczki" już wiedzą, że kodowanie to zabawa, to wspólna droga w odkrywaniu siebie, drugiego człowieka i świata.