POZNAJEMY ŚWIAT ZIEMI

W drugim tygodniu maja przedszkolaki z grupy 3-latki4 w ramach realizacji Innowacji Pedagogicznej „Świat pełen eksperymentów powietrze" realizowały blok tematyczny „Doświadczenie świata Ziemi. Powietrze". Dzieci zastanawiały się, co to jest powietrze i jakie są jego właściwości. Podczas doświadczenia z butelką i wodą próbowały uzmysłowić sobie czy powietrze jest w przedmiotach. Stwierdziły, że powietrza normalnie nie widać, bo jest bezbarwne, dopiero w momencie pojawiania się bąbelków możemy je zauważyć. Doświadczenia z balonem, piórami, bańkami wykazały, że powietrze można „złapać i zamknąć” w płucach, w balonie czy w bańkach mydlanych. Powietrze  nie  pachnie,  ale  przenosi  zapachy.  Powietrza  nie  możemy  zobaczyć,  bo  jest  bezbarwne, ale czujemy jego ruch i temperaturę.

"Kotki" w zabawie dydaktycznej spośród różnych pojazdów wybierały te, które latają. Kolejnego dnia przedszkolaki zastanawiały się, co to jest wiatr i stwierdziły, że jest to ruch powietrza. Trzylatki poznały funkcje wiatru i postanowiły samodzielnie wykonać latawiec z niepotrzebnych reklamówek i sznurka. Powietrze jest niezbędne do życia, dlatego należy dbać o jego czystość. Zabawy i doświadczenia z powietrzem bardzo podobały się 3-latkom i sprawiły im wiele radości.