CZY TO LATO, CZY TO ZIMA, SEGREGACJĘ CZAS ZACZYNAĆ

W przedszkolu jest wiele okazji do kształtowania u dzieci wrażliwości ekologicznej. Obejmuje ona zaznajomienie dzieci ze światem roślin i zwierząt, z przyrodą nieożywioną, a także uczenie ich dostrzegania i przeżywania piękna oraz potrzeby obcowania z nim. Geniuszem piękna w sensie jego tworzenia jest przyroda. Dlatego przy różnych nadarzających się okazjach zwraca się uwagę dzieci na bogactwo barw łąk i pól, różne odcienie zieleni, majestat gór, bezkres morza, tajemniczość lasu, piękno liści pokrytych rosą. Uwrażliwienie dzieci na piękno i konieczność ochrony przyrody sprawia, że właściwie reagują na nieodpowiednie zachowanie się innych osób w stosunku do naturalnego środowiska. „Czy to lato, czy to zima segregację czas zaczynać!” – to hasło bloku zajęć tematycznych realizowanych w grupie 5–latki 1, mającego na celu wzrost świadomości ekologicznej w zakresie segregacji odpadami. To również realizacja planu działań - Zielona Flaga. Przedszkolaki przez cały tydzień ubierały się w odpowiednie kolory: żółty, niebieski, brązowy, zielony, czarny. Oglądały filmy edukacyjne, prezentację multimedialną o tematyce proekologicznej. Na zakończenie tygodnia ekologicznego dzieci wykonały ekoinstrumenty z odpadów: gazet, rolek po papierze, pudełek, butelek po jogurcie itp., które będą wykorzystywane w zajęciach gimnastycznych „Eko gimnastyka dla smyka”. Dzieci z grupy 5– latki 1 propagują styl życia w zgodzie z naturą.