DINO, DINO, DINOZAUR

25 lutego „Śliweczki” obchodziły Dzień Dinozaura. Prehistoryczne gady to ulubiony temat wszystkich niemal dzieci, a zwłaszcza chłopców. Nie ma co się dziwić. Niektóre swoim wyglądem przypominają przecież smoki z bajek. Nie zionęły co prawda ogniem, ale czy aby na pewno? Dzieci jednego były pewne, nie porywały żadnych księżniczek, bo tych po prostu wtedy nie było. W naszej grupie Dawid okazał się  prawdziwym ekspertem i wykazał się dużą znajomością tych wymarłych przed latami stworów. Potrafił nie tylko podać ich nazwy, ale wiedział również, w jaki sposób rozmnażały się i odżywiały. Chętne pomagał rówieśnikom segregować je na mięso i roślinożerne. Dzieci bawiły się w paleontologów i przy pomocy pędzelków ostrożnie odkrywały szkielety dinozaurów ukryte w piasku. Dopasowywały je potem do odpowiedniego zwierza na obrazku. Dzień Dinozaura był świetną okazją do rozwijania dziecięcych kompetencji matematycznych. Pięciolatki przeliczały „jaja” dawnych gadów, klasyfikowały je ze względu na wielkość, porównywały liczebność powstałych zbiorów, wskazywały gdzie jest więcej, mniej lub tyle samo oraz układały od najmniejszego do największego. Nie obeszło się bez zadań związanych z kodowaniem. Dzieci podzielone na zespoły wspólnymi siłami zapisywały przy pomocy kwadratów ze strzałkami drogę dinozaura do pożywienia lub gniazda. „Śliweczki” nie raz już wykonywały takie zadania, więc i tym razem nie miały z tym żadnego kłopotu. Najwięcej radości sprawiły przedszkolakom ćwiczenia ruchowe, czyli pokonanie toru przeszkód, nazwanego przez nie „drogą do gniazda z jajami”. W takim dniu nie mogło zabraknąć wesołej piosenki, podczas której trzeba było wykazać się umiejętnością naśladowania sposobu poruszania się różnych dinozaurów: latających, ciężko kroczących, szybko biegających. Duże emocje towarzyszyły pięciolatkom  podczas oglądania obrazków przedstawiających dinozaury w 3D przez specjalne okulary. Na koniec każdy wykonał z papieru i ulepił z plasteliny własne dinozaury, które z dumą zabrał do domu do zaprezentowania rodzinie.