PO PROSTU KOCI ŚWIAT

17 lutego 5 latki 4 obchodziły Światowy Dzień Kota. Jest to tradycja, która przywędrowała do Polski z Włoch w 2006 roku. Jej celem jest zwrócenie uwagi na rolę kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom oraz uwrażliwienie na ich los. Tego dnia „Śliweczki” rozpoczęły swój pobyt w przedszkolu od wykonania opasek z głową kota, które przypominały im o temacie przewodnim zajęć. Pięciolatki poznały różne rasy kotów od tych najbardziej popularnych po egzotyczne. Wygląd nie wszystkich przypadł im do gustu, bo jak tu lubić kota, który nie ma ani jednego włosa? Jak go pogłaskać i przytulić? Najbardziej zaś podobały się te przypominające swoich większych, dzikich kuzynów. Dzieci bardzo chętnie dzieliły się swoimi wiadomościami o zwyczajach, potrzebach i sposobach opiekowania się kotami zarówno domowymi pupilami, jak i bezdomnymi. Bez problemu wymieniły wszystkie ich przysmaki. Nie miały również żadnego kłopotu z rozpoznaniem kocich bohaterów bajek w tym postaci z polskich dobranocek, kota Filemona i Bonifacego. Nie zabrakło zabaw z matą do kodowania. Pięciolatki miały za zadanie wyznaczyć i zapisać za pomocą strzałek drogę kota polującego na myszy. Najwięcej frajdy przedszkolakom sprawiły zabawy ruchowe w naśladowanie kotów oraz zręcznościowa polegająca na nawijaniu na pałeczkę sznurka z uczepioną na końcu myszką. Rówieśnicy gromko dopingowali wykonujących ćwiczenie zachęcając do rywalizacji. Wszyscy spróbowali swoich sił i każdemu udało się „złapać” mysz. Zwieńczeniem dnia było wykonanie pracy plastycznej, kotka w kolorowe paski.