PODRÓŻ W KOSMOS

Małe dzieci cechuje naturalna ciekawość. Z każdym kolejnym rokiem pobytu w przedszkolu, wraz ze zdobywaniem nowych umiejętności społecznych i poznawczych, zaczynają interesować się otaczającym ich światem. Warto więc umożliwić im poznawanie nie tylko tego najbliższego, ale również tego odległego, za jaki można uznać niewątpliwie Układ Słoneczny. Dla 5-latków 4 był to bardzo ciekawy i fascynujący temat zajęć. Z ogromnym zainteresowaniem słuchały wierszy i opowiadań o kosmosie. Z nie mniejszą ciekawością oglądały ilustracje. Niektóre z nich wykazały się dużą wiedzą na ten temat. Potrafiły nie tylko nazwać poszczególne planety, ale również wskazać ich kolejność występowania w zależności od odległości od Słońca. Chętne dzieci na krótką chwilę zamieniły się w planety i niczym auta po ulicach poruszały się po wyznaczonych na dywanie orbitach. Największe zainteresowanie wśród przedszkolaków wzbudził ruchomy model Układu Słonecznego, który pozwolił im zrozumieć stwierdzenie, że Słońce jest nieruchome, a planety krążą wokół niego. Proste doświadczenie z użyciem latarki i globusa wyjaśniło natomiast zjawisko występowania cyklicznie dnia i nocy. Tego dnia pytaniom nie było końca. Ciekawość dziecięca została rozbudzona i pewnie nie raz jeszcze kosmos będzie tematem zajęć i zabaw w grupie „Śliweczek”.