PODRÓŻ DO WŁOCH

Pięciolatki cztery rozpoczęły realizację ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Poznajemy kontynenty - podróże w różne strony świata”. W swoją pierwszą podróż wybrały się do Włoch, kolebki pizzy, spaghetti i ojczyzny drewnianego pajacyka o imieniu Pinocchio, czyli po polsku po prostu Pinokio. Poznały położenie kraju na mapie Europy i obejrzały zdjęcia przedstawiające piękne zabytki tego kraju. Najbardziej spodobała im się Krzywa Wieża w Pizie. Postanowiły więc zbudować własne z klocków. Jedne były wyższe inne bardziej krzywe, ale każdy wykonawca był dumny ze swojego dzieła. Wiele emocji wzbudziła wzmianka o znajdującym się we Włoszech wulkanie Etna. Jak niebezpieczny może być jego wybuch przedszkolaki przekonały się obserwując proste doświadczenie, podczas którego mieszanka sody i octu imitowała wybuch lawy z zbudowanego przez dzieci klockowego wulkanu. „Śliweczki” poznały tradycyjny taniec tarantella oraz gry i zabawy włoskich kolegów. W jedną z nich „ośmiornica” bawiły się z wielką radością. Dowiedziały się, że tradycyjne włoskie potrawy przygotowywane są z makronów, tak jak lubiane przez nich spaghetti z sosem. Dzieci co prawda same nie gotowały, ale wykonały piękne prace plastyczne z różnych makaronów, przedstawiające jesienne kwiaty – astry. Na zakończenie pięciolatki w skupieniu wysłuchały fragmentu książki „Pinokio” i pożegnały się słowami „arrivederci”.